خوشبختی

جدیدا 

نسبت به واژگان خوشبختی و بدبختی خیلی دید دیگه ای پیدا کردم.

وقتی کسی میگه ان شااله خوشبخت بشی. از چه نظر خوشبخت؟

مثلا اگر همه چیز روبراه باشه و همه چیز آماده باشه  این خوشبختیه ؟ نه !

تعجب میکنم.

چون خوشبختی و بدبختی خیلی نسبیه. 

هیچ کس صد در صد نمیتونه ادعا کنه خوشبخته و ادعای بدبختی هم که کفره.

و معیار خوشبختی و بدبختی هم خیلی خیلی متفاوته.

اون چیزی که منو خوشحال میکنه ممکنه برای کسی دیگه پشیزی ارزش نداره 

و برعکس اون

کلا اون چه در نگاه آدمهای دیگه خوب میاد شاید خوب نباشه-

خوشبختی خالص نداریم . بدبختی خالص هم نداریم.

خوشبختی و بدبختی هر آدمی در هم تنیده و بافته شده اند. شده یک پارچه با رنگهای کنتراست - و جذاب 

 

 

در اوج خوشحالی ممکن است یک لحظه کسل شویم. 

در اوج ناراحتی ممکن است لحظات ناب سراغمان بیاید.

من قبول ندارم کسی میگوید بدبخت است یا خوشبخت است. 

مشخصا در یک مسیر گاها صعب العبورمثلا کوهستانی است به نام زندگی است که در جاهایی مسیر باز و مسطح و پر آب و درخت است و جاهایی گردنه های تنگ و سرد .

ولی مهم اینه که داریم از این مسیر عبور میکنیم. متوقف نیستیم.

مثلا میگیم که اگه ازدواج کنم دیگه خوشبخت میشم. ولی بعدش میگی اگه بچه دار بشم خیلی خوشبخت میشم. بعد میگی اگه جای زندگی ام را عوض کنم خوشبخت میشم . بعد میگی اگه فلان ماشین را بخرم ..بعد میگی شاید اگه کلا شهر و کشورم را عوض کنم...و همینطور دنبال این هستیم که راحت ترین و بهترین راه ها را بریم تا به یک مکانی برسیم که خوش بشویم . خو ش ب خ ت و خو ش و قت بشویم.

ولی هرچقدر هم جلوتر بریم همیشه مشکلات هست - دردسرها هست- حتی در اوج ثروت و مکنت ( دوستان ظاهرساز - آدمهای دورو - کسایی که میخوان دورت بزنن ) یعنی به هرچیزی که برسی مشکلاتش را داره و نمیتونی بگی بعد از رسیدن به فلان چیز دیگه خوشبخت میشم.

من نتیجه گرفتم دنبال خوشبختی خالص گشتن وقت تلف کردنه . چون همین طوری که هست همه چیز خوبه  - همین طوری که باید باشه /  مثلا اگر درگیر یک سری مشکلات مالی هستیم . نباید بگیم هر وقت این مشکلات تموم شد دیگه راحت میشم. یا هر وقت شوهرم کار پیدا کرد دیگه خوشبخت میشم. ممکنه یک سری امکانات باعث راحت شدن آدم بشه . ولی کلا 

باید که هر جا در هر نقطه که هستیم خوش باشیم. یعنی بگیم خوب حالا همینی که هست ( مثلا فردی مجرد است ) مثلا بگه حالا که مجردم که هستم بهتره از زندگی ام لذت ببرم و برم جاهایی که تا خالا نرفتم تا حالا ندیدم و لیست آرزوها و خواسته هاش را پیگیری کنه 

یا مثلا هر موردی که توسط خودمون قابل تغییرنیست و نمیتونیم عوضش کنیم. بگیم خوب باشه حالا که اینطوریه دیگه بهتره بهش تن بدیم و بگیم اصلا همینطوری عشق است. نه اینکه زانوی غم بغل کنیم و بگیم وای بر روزگار وای بر زمین و زمان با من بد کردی.

مثلا داری میری سرکار - ماشین خراب میشه - باید با لباس نه چندان گرم پیاده یک مسیر یخ زده ر طی کنی...خوب دیگه همینی که هست دیگه - بهتره خاطر خودت را خراب نکنی - خوشبختی یعنی همین یعنی آشتی با خود آشتی با زندگی آشتی با مسائل سخت و فرار نکردن از اونها یعنی که نترسی که رنج بکشی. اگر شرایط باعث رنج میشه .( منظورم شرایط غیر قابل حل 0 نه مسائلی که باید با عقل و تدبیر حلش کرد) اگر شرایطی غیر قابل حل وجود داره که رنج و زحمت ایجاد کرده با خوشرویی بپذیر. گاهی لازم میشه رنج بکشیم . مثلا میخوایم از یک سرسره تو پارک آبی سر بخوریم پس باید صد تا پله را بالا بریم . بلاخره که هیچ رنجی بی پاسخ نیست .

شرایط دشوار وقتی تسلیم وخوشرویی ببینه - تغییر میکنه -

(  منظور من اجازه سو استفاده دادن نیست )  - گفتن اش در جمله کافی نیست .هرکسی خودش به این درجه می رسه که متوجه میشه خوشبختی و بدبختی وجود نداره - یک سفر و یک راه و یک مسیره که باید طی بشه. و آخر جاده بهتره سربلند و راضی باشم.

/ 0 نظر / 31 بازدید