کاهش تولید زعفران در شهرستان رشتخوار

ییس تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: در پی بارندگی، سرمازدگی و طولانی شدن خشکسالی در این شهرستان در سال جاری نیز مجدد تولید زعفران با کاهش 40 درصدی روبروست.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، مهندس ابراهیم اسدی امروز 17 آبان، در بازدید از مزارع زعفران در جمع کشاورزان شهرستان رشتخوار، گفت: در پی بارندگی‌های و سرمای چند روز گذشته در این شهرستان کشاورزان زعفرانکار این شهرستان علیرغم خسارت فراوان با کاهش شدید تولید زعفران در مزارع خود روبرو هستند.

 و با اظهار اینکه برداشت زعفران در این شهرستان از سطح 5400 هکتار آغاز شده است، گفت: در این شهرستان با این اوضاع سرما و طولانی شدن مدت خشکسالی تولید زعفران در سال جاری از 14 تن تولید سال گذشته فقط 9 تن تولید خواهد کرد.

 اسدی با بیان اینکه وضع تولید زعفران در سال جاری خوب نیست، اظهار کرد: میزان گل آمده به بازار یک سوم سال گذشته است و از طرف دیگر قیمت ها نیز پایین است.

 وی تصریح کرد: بارش باران باعث افت شدید کیفیت می‌شود چرا که زعفران باران خورده مرغوبیت خود را از دست می‌دهد.

 اسدی با تاکید بر اینکه سود حاصل از نوسانات قیمت دلار بر بازار زعفران به جیب خارجی‌ها می‌رود، ادامه داد: در حال حاضر بیش از 93 درصد زعفران به کشورهای مختلف به صورت بسته‌بندی صادر می‌شود.

 این مسوول با تاکید بر اینکه تجار داخلی باید روند افزایشی قیمت زعفران را برای کشاورزان تولید کننده، پی‌گیری کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه زعفران فله ایران به قیمت2500 تا 3000 دلار توسط دلالان در دبی خریداری می شود و پس از فرآوری و تبدیل به انواع محصولات زعفرانی و بسته بندی، با توجه به نوع محصولات تولید شده به قیمت 10 هزار تا 15 هزار دلار به اروپا و آمریکا صادر می شود، در واقع حق زعفرانکاران ایرانی به شدت ضایع می شود و نگرانی هایی در پی دارد.

/ 0 نظر / 9 بازدید